Żywiec

Żywiec to miasto w południowej Polsce w województwie śląskim. To niewielkie urocze miasto położone jest w Kotlinie Żywieckiej nad Jeziorem Żywieckim u zbiegu Soły i Koszarawy w pobliżu Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Miasto słynie z pięknych zabytków, doskonale zagospodarowanego Jeziora Żywieckiego, żywej tradycji i znanej na całym świecie marki piwa. Latem w Żywcu ma miejsce Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Piechurzy mają do dyspozycji wiele szklaków turystycznych prowadzących z centrum miasta w kierunku szczytów Beskidu Żywieckiego. Na szczyt można również wjechać kolejką terenową. Warto również wybrać się na inny beskidzki szczyt, Żar. Znajduje się na nim centrum szybownictwa i paralotniarstwa.

Najwspanialsze zabytki Żywca zlokalizowane są w okolicy Rynku. Należy do nich konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz dostępny dla zwiedzający zamek w Żywcu, w którego skład wchodzi tzw. Stary Zamek, Pałac Habsburgów i Nowy Zamek. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza wspaniałe dziedzińce z krużgankami Starego Zamku.
Niedaleko zamku roztacza się zabytkowy Park Zamkowy, którego ciekawą atrakcją jest Park Miniatur posiadający modele zabytków Podbeskidzia. Tuż obok niego znajduje się ławeczka księżnej Alicji Habsburg, a w głębi parku atrakcje dla dzieci takie jak Stajnia Miejska, Mini Zoo, staw czy Domek Chiński.

Ważnym zabytkiem Żywca jest Muzeum Browaru, które posiada imponującą ekspozycję dotyczącą historii piwowarstwa oraz reklamy i marketingu piwa. Wstęp do muzeum mają tylko osoby pełnoletnie. W południowej części miasta leży natomiast browar firmy Żywiec.


Możliwość komentowania jest wyłączona.