Morze przygody – tym hasłem w pełni odzwierciedla się charakter regionu. Różnorodność występujących tutaj walorów sprawia, iż na Pomorze Zachodnie możemy zaprosić każdego turystę.
Zachodniopomorskie to głównie natura. Piękne, szerokie, Kołobrzeg fot. Robert Gauer piaszczyste plaże wraz z otaczającym je Morzem Bałtyckim oraz wydmami stwarzają warunki do rozwoju turystyki zarówno wypoczynkowej jak i aktywnej. Rzeki, pojezierza, lasy to raj dla wielbicieli wypoczynku wśród przyrody, a istniejące na terenie regionu Parki Narodowe i Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody dają możliwość podziwiania różnych gatunków fauny i flory, których często nie można zobaczyć na innych obszarach.
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach fot. UMWZP Duża liczba akwenów stwarza możliwość uprawiania turystyki wodnej. Takie pojęcia jak żeglarstwo, kajakarstwo, nurkowanie, windsurfing czy kitesurfing nie są dla turystów z województwa zachodniopomorskiego niczym obcym. Uprawianie tych dyscyplin umożliwiają znajdujące się na terenie województwa dobrze rozwinięte sieci rzek, jeziora czy tereny Zalewu Szczecińskiego lub Morza Bałtyckiego. Wszystkie te elementy tworzą doskonałe warunki do kreowania szlaków wodnych, lubianych przez wielu miłośników wodnego szaleństwa.
Uzdrowisko Połczyn Zdroj fot. Robert Stachnik Pomorze Zachodnie to także unikalne walory uzdrowiskowe. Złoża borowin, łagodny klimat, solanki – to wszystko sprawia, że zachodniopomorskie uzdrowiska tj.: Świnoujście, Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn Zdrój, Dąbki są cennym elementem przyciągającym turystów i kuracjuszy. Zapewniające niezwykły wypoczynek, poprawiające zarówno urodę, jak i zdrowie, są niezwykłym sposobem na wakacyjny relaks. Nie bez znaczenia jest również silna sieć ośrodków Wellness & SPA, charakterystyczna dla naszego regionu, przede wszystkim dla pasa nadmorskiego.
Regaty na Zalewie Kamieńskim fot. Ciszewski Tereny zielone – lasy, parki stwarzają idealne warunki do rozwoju turystyki aktywnej. Są one doskonałym tłem dla szlaków rowerowych, konnych i pieszych lub coraz bardziej popularnej dyscypliny jaką jest Nordic Walking. Sprawiają one, iż tego rodzaju wypoczynek pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Ciekawe położenie wraz z terenami zielonymi pozwala na rozwój turystyki golfowej. Na terenie regionu istnieją pola golfowe, które dzięki swoim niezwykłym walorom oraz europejskim standardzie przyciągają miłośników tego sportu z całego świata.
Centrum Słowian i Wikingów fot. UMWZP Zachodniopomorskie to również walory kulturowe, będące dziełem człowieka. Pełniąc rolę wspomagającą walory naturalne stanowią istotny element ofert pobytowych i turystycznych. Krajobraz kulturowy Województwa Zachodniopomorskiego jest materialnym świadectwem bogatej historii regionu, wynikiem ścierania się wpływów zachodnioeuropejskich, polskich i skandynawskich. Zachowane elementy krajobrazu, takie jak układy staromiejskie, historyczne umocnienia i fortyfikacje, liczne wsie średniowieczne, XIII wieczne kościoły i zabudowania poklasztorne, stanowią charakterystyczne cechy krajobrazu województwa i podkreślają jego odrębność.
Pokazy rycerskie na Pomorzu Zachodnim fot. Gmina Bierzwnik Dopełnieniem walorów kulturowych są organizowane na terenie regionu imprezy. To niezwykle barwne przedstawienie historii i tradycji regionalnych. Ich wyjątkowa formuła oraz różnorodność prezentowanych tematów sprawia, iż przyciągają wielu turystów o różnorodnych zainteresowaniach. Pozwalają one na obcowanie z kulturą w wielu wymiarach – na poznanie różnych nurtów muzycznych, sztuki teatralnej, filmowej lub wzięcie udziału w zmaganiach sportowych. Umożliwiają spotkania z ludźmi z całego świata, rozmowę z nimi oraz wymianę poglądów.
Aby przybliżyć historię i tradycje regionu powstało wiele tzw. wiosek tematycznych. Są to miejsca położone na pięknych terenach, stylizowane na dawne wioski, których twórcami są prawdziwi pasjonaci. Wszystko to sprawia, iż są to miejsca „tętniące życiem”, do których turyści z chęcią wracają zarówno po wiedzę, jak i rozrywkę. Na tak pasjonującą lekcję historii na Pomorze Zachodnie z przyjemnością zapraszamy także najmłodszych turystów.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie fot. Robert Stachnik Kultura to także znajdujące się w regionie piękne miasta. Każde z nich posiada odrębny charakter – swoją historię, tradycje oraz infrastrukturę. Sprawia to, iż przyjeżdżając do naszego regionu mają Państwo szansę poznać nowe miejsca, ludzi i zwyczaje. Duże miasta takie jak Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg czy Koszalin są popularnymi kierunkami przyjazdów turystów z różnych obszarów. Jednak na uwagę zasługują również mniejsze miejscowości, które poprzez swoją historię, piękne położenie są niezwykle istotnym punktem na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego.
Darłowo fot. UMWZP Województwo Zachodniopomorskie to baza noclegowa o bardzo dobrym standardzie. Po turystycznych zmaganiach każdy gość znajdzie miejsce, w którym będzie mógł wypocząć. Na terenie regionu znajdują się liczne hotele, motele, schroniska czy campingi świadczące usługi wysokiej jakości.
Świnoujście fot. Czasnojć Niezwykłe walory regionu sprawiają, iż z przyjemnością zapraszamy do nas turystów z Niemiec. Dużym atutem jest przygraniczne położenie województwa oraz dobre połączenie komunikacyjne. Sąsiedztwo obu tych obszarów sprawia, iż na Pomorze Zachodnie mogą się wybrać Państwo na weekendową wyprawę, jednak jestem pewny, że moc atrakcji sprawi, iż będą Państwo chcieli zostać u nas zdecydowanie dłużej!