Sanktuarium w Świętej Lipce

Święta Lipka nie duża miejscowość znana już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek, położona jest w pobliżu Kętrzyna nad jeziorem Dejnowa. Co roku, ponad 100tys. turystów przyjeżdżających na Mazury, odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne. Z.powodu licznych grup pielgrzymów, Święta Lipka często nazywana jest „Częstochową Północy”.

Podróżując z kierunku Reszla do Świętej Lipki możemy podziwiać barokowe kapliczki drogi różańcowej, ustawione na trasie liczącej około 6 km długości. Kościół znajduje się w miejscu poprzednio istniejących dwóch kolejnych kaplic – pierwszej z ok.1400r. i drugiej wybudowanej w.1619r. z inicjatywy sekretarza królewskiego Stefana Sadorskiego.

Kompleks klasztorny składa się z  bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Nakościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. Wbazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r. Naołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Święta Lipka – to sławne sanktuarium Maryjne już od średniowiecza zbierającee rzesze pielgrzymów nie tylko z Warmii i Prus, ale także z najdalszych zakątków Polski.
Święta Lipka – to także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganku i klasztoru, mają zachowaną w idealnym stanie bogatą i różnorodną dekorację. Składają się na nią rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze oraz rzadko spotykane w takiej obfitości dzieła artystycznego kowalstwa. W ostatnich latach Święta Lipka stała się także miejscem wypoczynku i rekreacji. Lasy i jeziora przyciągają coraz większe rzesze wczasowiczów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.