Po zdrowie nad morze

Najbardziej istotnym walorem gminy Mielno jest morze – pod względem rocznej temperatury Bałtyk można określić mianem zmiennego. Najniższa temperatura wód notowana jest w miesiącu lutym i kształtuje się ona na poziomie 1 oC. Natomiast w ciągu sezonu letniego (lipiec oraz sierpień) temperatura w południowej i południowo- wschodniej części akwenu sięga nawet 19 oC.

Morze Bałtyckie jest naturalnym źródłem jodu, którego niedobór prowadzi do niedoczynności tarczycy. Bogate w jod są ryby morskie, owoce morza oraz sól nie oczyszczona lub jodowana, ale przede wszystkim czyste nadmorskie powietrze. Jod pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów.

Pod względem zasolenia Bałtyk klasyfikowany jest jako morze słonawe – średnia wartość wynosi 7- 8 promili. Poziom zasolenia wód wytłumaczyć można kilkoma powodami. Po pierwsze do Bałtyku uchodzi bardzo wiele rzek niosących znaczne ilości wód słodkich, które automatycznie zmniejszają stężenie soli. Po drugie do niedużego zasolenia przyczyniają się warunki klimatyczne. W umiarkowanej strefie klimatycznej parowanie nie jest silne, przez co stężenie soli utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Innym powodem niedużego zasolenia wód Bałtyku jest ograniczona wymiana wód z otwartym oceanem.

W sezonie letnim nad zapewnieniem beztroskiego wypoczynku nad naszym pięknym morzem czuwa 60-ciu wysoko-wykwalifikowanych ratowników. Gmina Mielno może poszczycić się najlepiej strzeżonymi kąpieliskami w kraju na co składają się umiejętności ratowników oraz nowoczesny sprzęt. Pod względem bezpieczeństwa wszystkie nasze kąpieliska zajmują wysokie miejsca w ogólnopolskich rankingach.

Szlaki rowerowe:

Mielno-Koszalin- 14 km długości

Bezpieczne połączenie Mielna z Koszalinem. Szlak ciągnie się równolegle z krajową drogą prowadzącą do Koszalina.

Początek trasy znajduje się w Mielnie na ul. Lechitów, kończy w Koszalinie na ul. Morskiej.

Nadmorski szlak – czerwone oznakowanie- 45 km długości

Trasa: Pleśna – Gąski Latarnia – Sarbinowo – Mielno – Strzeżenica – Dobiesławiec – Mścice – Jamno – Łabusz – Osieki – Iwęcino – Bielkowo

Szlak prowadzi wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest częścią międzynarodowego szlaku rowerowego. Wzdłuż trasy znajduje się wiele zabytków oraz pomników przyrody .

Warto zobaczyć:

Latarnia w Gąskach,wybudowana w latach 1876-1877- otwarta dla turystów.

Gotycki Kościół Odrodzenia z XIX wieku w Sarbinowie z wieża wybudowaną z podstawą w kształcie ośmiokąta.

Miejscowość Chłopy z unikalnym budownictwem o konstrukcji szachulcowej.

 

Szlak pieszy:

Szlak nadmorski -czerwone oznakowanie-39 km długości

Trasa: Pleśna – Gąski latarnia – Sarbinowo – Chłopy – Mielno – Unieście – Łazy – Dąbki

Część międzynarodowego szlaku z pocątkiem we Francji. Biegnie wzdłuż nadmorskich miejscowości.

Bieszczady noclegi agroturystyka, kwatery Wisła, tanie noclegi Zakopane, Karsnobród tanie noclegi, Świeradów-Zdrój pensjonaty

Możliwość komentowania jest wyłączona.