Najlepsze miejsca na rowerowy urlop

Jak wynika z badania Polskich Kolei Linowych, góry przyciągają nie tylko widokami i mikroklimatem, ale również możliwościami aktywnego spędzania czasu.

Duża liczba turystów w górach chce przede wszystkim jeździć na rowerze, a osiem  proc. chciałoby uprawiać sporty ekstremalne, w tym m.in. downhill, czyli jedną z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego.

W góry jeździmy przede wszystkim dla atrakcyjnych szlaków i świeżego powietrza ale każdy liczy na dodatkowe atrakcje – np. koleje górskie, parki linowe, czy zjeżdżalnie.

Jednym z takich miejsc jest Żywiecczyzna – to tutaj w niedalekiej odległości od siebie znajdują się dwa ośrodki z profesjonalnymi trasami rowerowymi i downhillowymi oraz szeroką, letnią ofertą rekreacyjną.

Urokliwa Góra Żar na który można wjechać koleją linową, rozpościera się niesamowity widok na rozległą panoramę krainy jezior i zalewów Beskidu Żywieckiego, przełom Soły i góry Beskidu Małego. To świetne miejsce na rozpoczęcie pieszych wędrówek, np. w kierunku Przełęczy Kocierskiej.

Góra Żar to także prawdziwy raj dla downhillowców. Ośrodek dysponuje profesjonalnie przygotowanymi trasami rowerowymi – „DH” – downhillową przeznaczoną dla profesjonalistów, „Air-Line” – wyróżniającą się dużą ilością przeskoków i nieco łatwiejszą „Easy Line”. Dodatkowo, w pobliżu dolnej stacji kolei znajduje się Górska Szkoła Szybowcowa, która miłośnikom podniebnych wrażeń umożliwia odbycie profesjonalnego szkolenia i szybowania nad szczytem góry.

Malowniczy Mosorny Groń

W niedalekiej odległości od  Góry Żar, godzinę od Międzybrodzia Żywieckiego, położony jest ośrodek turystyczny Mosorny Groń w Zawoi. Dysponuje trzema trasami rowerowymi o różnych stopniach trudności. Ponad dwukilometrowa „Freeride”. Druga trasa typu „NorthShore”, dla średniozaawansowanych, pozwala trenować zachowanie równowagi i kontrolę nad rowerem. Trzecia – najbardziej wymagająca, została zaprojektowana w taki sposób, aby mogły się na niej odbywać najwyższej rangi zawody w Downhillu.

Mosorny Groń przyciąga nie tylko rowerzystów, ale również miłośników biegów górskich. 10 czerwca  odbyły  się zawody biegowe „Ultramaraton Babia Góra”, w których wystartują zarówno profesjonalni zawodnicy, jak i początkujący pasjonaci biegów. W każdy weekend czerwca (a od lipca i sierpnia codziennie) na szczyt Mosornego Gronia można wjechać koleją krzesełkową i stamtąd wyruszyć w wyjątkowe piesze wędrówki szlakami turystycznymi np. w Pasmo Polic (do Hali Śmietanowej, rezerwatu przyrody, czy schroniska PTTK na Hali Krupowej).


Możliwość komentowania jest wyłączona.