Kilka miejsc które warto zobaczyć przebywając w Krościenku nad Dunajcem.

Krościenko nad Dunajcem noclegi

Zabytkowa zabudowa

W pobliżu rynku kilka starych drewnianych domów mieszczańskich (XIX w.).W dzielnicy Zawodzie przy ul. Zdrojowej stoi kilkanaście drewnianych budynków, które powstały w związku z działalnością uzdrowiska. Najciekawsze z zachowanych budynków wzniesiono w latach w latach 30. XX w. Są to obiekty przeważnie piętrowe, konstrukcji zrębowej, często częściowo potynkowane lub oszalowane, dwutraktowe, z pomieszczeniami mieszkalnymi w poddaszach. Wyróżnia je bogata dekoracja snycerska ganków i balkonów wspartych na słupach.

Dużą grupę obiektów stanowią domy typu wiejskiego, przedmiejskiego lub małomiasteczkowego wzniesione w 2 połowie XIX lub na początku XX w. Budynki ustawione są do ulicy szczytowo, parterowe, o jednotraktowych układach wnętrz, nakryte dachami dwuspadowymi lub przyczółkowymi z wydatnymi okapami nadwieszonymi nad ścianami.

 

Kościół Wszystkich Świętych

Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych jest jednym z najcenniejszych zabytków Krościenka. Budowę kościoła rozpoczęto w XIV w. – z tego czasu pochodzi m.in. prezbiterium kościoła, z gotyckim sklepieniem krzyżowym. Natomiast kamienną nawę wzniesiono w roku 1546. Kościół przebudowano w XVII wieku nadając mu cechy barokowe.

Na północnej ścianie prezbiterium znajdują się fragmenty niezwykle cennej XIV-wiecznej polichromii przedstawiającej sceny z życia św. Barbary. Kolejny fragment polichromii, przy ołtarzu głównym, datowany jest na 1490 rok i przedstawia scenęUkrzyżowania. Z kolei na ścianach nawy głównej przedstawiono inne sceny biblijne, począwszy od Zwiastowania, aż poWniebowzięcie. Autorem malowideł jest Jakub Korab z Nowego Targu. Większość malowideł powstała w 1589 r. Warta uwagi jest też gotycka chrzcielnica z piaskowca z wyrytą datą 1493, ufundowana przez króla Jana Olbrachta. W świątyni znajdują się również trzy barokowe ołtarze.


Możliwość komentowania jest wyłączona.