Ełcka Kolej Wąskotorow

Zapraszamy wszystkich turystów w nieśpieszną, urzekającą podróż do świata historii Mazur i kolejnictwa.
100-letnia Ełcka Kolej Wąskotorowa jest jedyną czynną tego typu atrakcją turystyczną w regionie Warmii i Mazur.
Wybudowana w latach 1910-1917 Ełcka Kolej Wąskotorowa uznana została za cenny zabytek kultury technicznej. W 1992 r. wpisano ją do rejestru zabytków pod numerem A-3194.

W ofercie znajdują się:

  • przejazdy grupowe i indywidualne stylowymi wagonikami „wąskotorówki” połączone z piknikiem
    w Sypitkach, gdzie w 2010 r. oddano do użytku nową infrastrukturę rekreacyjną
  • zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa, hali lokomotywowni i taboru
  • odwiedziny w Skansenie Pszczelarskim i pracowni rzeźby
Wykonujemy również specjalne przejazdy z dowolnej okazji.
Oferta kolejki wąskotorowej promująca nowe formy turystyki oraz dobry klimat wokół niej zaowocował przyznaniem w 1997r. nagrody w konkursie „Przebiśnieg”. To prestiżowe wyróżnienie, nazywane często „turystycznym oscarem” było przyznane przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, wspólnie z Polską Agencją Promocji Turystyki i Polską Agencją Rozwoju Turystyki.

W ostatnich latach Ełcka Kolej Dojazdowa przeżywała bardzo poważny kryzys finansowy. Z tego powodu, na początku 2001 roku Przedsiębiorstwo PKP podjęło decyzję o likwidacji ełckiej „wąskotorówki”. Od tego czasu Urząd Miasta w Ełku podjął usilne starania o przejęcie jej do prowadzenia. Starania te zakończyły się sukcesem. 1 stycznia 2002 roku Urząd Miasta przejętą przez siebie Ełcką Kolej Dojazdową powierzył do prowadzenia Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Ełku, nadając jej nazwę EŁCKA KOLEJ WĄSKOTOROWA.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku, a dokładnie EŁCKA KOLEJ WĄSKOTOROWA będzie prowadziła jedynie przewozy turystyczne. W celu pozyskania jak największego grona turystów przygotowano ciekawą ofertę turystyczną dotyczącą wycieczek kolejowych połączonych z wieloma atrakcjami, np.: spływy kajakowe, rajdy rowerowe, wycieczki piesze, przejażdżki konne oraz bryczką, kuligi. Ponadto będzie można zobaczyć Muzeum Kolejnictwa, skansen i okoliczne zabytki, jak także inscenizacje historyczne. Nie zabraknie również biesiady przy ognisku z muzyką ludową oraz spaceru po lesie i brzegiem jeziora.

Wszystkie te atrakcje tworzą unikatową ofertę przenoszącą turystę w burzliwy świat zawieruchy międzywojennej. Jest to oferta, która wspaniale edukuje, bawi i oddaje w objęcia nostalgii.

Niespieszna podróż do świata historii Mazur i kolejnictwa gwiżdżącą i posapującą, spowitą obłokami dymu lokomotywą „pod parą” przeniesie podróżnych w burzliwe czasy pogranicza, gdzie od stuleci ścierały się różne żywioły narodowościowe i wyznaniowe. Malownicza trasa kolei jest niemym świadkiem tych wydarzeń.


Możliwość komentowania jest wyłączona.