Nie sposób pominąć faktu, iż noclegi Bukowina Tatrzańska to fantastyczne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku. Na jej terenie znajduje się wiele kilometrów tras turystycznych zapewniających nawet kilkadziesiąt godzin pieszych wędrówek a także przejażdżek rowerowych oraz konnych. Nieco mniej popularnym, jednak bardziej ekstremalnym sposobem spędzania czasu są wspinaczki górskie, na które przygotowane zostało ponad 600 tras wspinaczkowych. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc są kompleksy basenów termalnych, a aquapark w Bukowinie należy do najnowocześniejszych w skali Europy. Woda w kompleksie jest roztworem siarczanowo – chlorkowo – wapniowo – sodowym i śmiało można ją zaliczyć do wód wspierających leczenie licznych przypadłości. Znajduje się tu dwadzieścia basenów o stałej temperaturze wody w granicach 30-36 stopni Celsjusza, a niektóre baseny wychodzą na zewnątrz i dostępne są nawet w okresie zimowym.
Wśród atrakcji w kompleksie wymienić można również hydromasaż, grotę skalną, silne prądy, plażę, centrum SPA, kilka rodzajów saun oraz restaurację. Granice gminy obejmują wiele osobliwości natury, w tym jedyne w Polsce lodowce, a najstarszy z nich położony w Mięguszowieckim Żlebie istnieje już 400 lat i ma ponad 30 metrów grubości. Kolejną atrakcją jest najwyższy w Polsce wodospad Siklawa o wysokości 70 metrów, znajdujący się w Dolinie Roztoki.
W granicach Bukowiny znajduje się ponadto aż 8 tatrzańskich jezior, w tym najsłynniejsze w Polsce – Morskie Oko. Zimą klimat tej podhalańskiej wsi tworzą również konne zaprzęgi,co dodaje atrakcji dla tej miejscowości. Taka przejażdżka wozem zaprzężonym w piękne konie to oczywiście niesamowita atrakcja dla przyjeżdżających do Bukowiny Tatrzańskiej turystów. Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej warto odwiedzić Bukowiańskie Centrum Kultury – Dom Ludowy im. Franciszka Ćwiżewicza oraz Kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Bukowinie Tatrzańskiej. Ciekawostką jest fakt, iż jedyne lodowce w Polsce istnieją wyłącznie w Bukowinie Tatrzańskiej. Najstarszy z nich znajduje się w Mięguszowieckim Żlebie i liczy około czterystu lat, mając około 30 metrów grubości. Co roku, granicę gminy przekracza około miliona turystów.
Gospodynie z Bukowiny Tatrzańskiej wkładają całe serce i umiejętności kulinarne, by zaspokoić nawet najbardziej wymagające podniebienia swych gości. Turyści są zachwyceni gościnnością górali z Bukowiny Tatrzańskiej. Są oni pomocni, na przykład w znalezieniu odpowiedniego szlaku, czy konkretnej atrakcji turystycznej, często również opowiedzą ciekawostkę związaną z danym miejscem.