Jest to doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po Puszczy Białowieskiej. Szlak rozpoczyna się w Hajnówce, biegnie przez rezerwaty przyrody: „Lipiny” i „Szczekotowo”. Rezerwat „Lipiny” został utworzony w celu zachowania jedynego na terenie Puszczy stanowiska dębu bezszypułkowego. Kiedy ostatni dziko żyjący osobnik żubra na świecie zginął, wówczas sprowadzono do Puszczy żubry z ogrodów zoologicznych i tak własnie rozpoczęto ich hodowle.
Dziś żyje ich tu około 700 osobników, a część z nich można oglądać w specjalnym Rezerwacie Żubrów. W zabytkowym odrestaurowanym budyneczku dawnej kasy kolejowej, przy wejściu na mostek i groblę prowadzącą do Muzeum Przyrodniczego oraz do Rezerwatu Ścisłego mieści się Centrum Informacji Turystycznej PTTK, gdzie można oprócz zasięgnięcia informacji na temat miejscowych atrakcji turystycznych skorzystać z usług licencjonowanych przewodników i zorganizować wycieczkę szkolną. la zainteresowanych przyrodą Puszczy Białowieskiej powstało nowoczesne Muzeum, usytuowane w zabytkowym Parku Pałacowym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku.
Białowieża jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów, leży z dala od miejskiego zgiełku w otoczeniu pięknej przyrody. W województwie podlaskim, w samym sercu Puszczy Białowieskiej leży Białowieża.
Miejscowość zachęca do pieszych wędrówek oraz rowerowych szlaków.Niewątpliwie dużą atrakcją Białowieży jest możliwość przemierzania szlaków turystycznych i ścieżek poprowadzonych poprzez wspaniałą krainę puszczańską, obfitującą w niezwykłe bogactwo fauny i flory. To cyklicznie organizowane atrakcje tutejszej miejscowości. Szczególnie polecane są spacery kładką przyrodniczo-edukacyjną „Żebra Żubra” oraz „Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich”. Symbolem Parku jest żubr, który właśnie w tych lasach został uratowany przed całkowitą zagładą. Zarówno Białowieżę, jak i Puszczę można oglądać z expressu – białowieskiej ciuchci na kołach. Dla zainteresowanych przyrodą Puszczy Białowieskiej powstało nowoczesne Muzeum, usytuowane w zabytkowym Parku Pałacowym, który powstał na przełomie XIX i XX wieku.